Usługi BHP

W Polsce kwestie związane z BHP regulują kolejno:

  • Kodeks Pracy w dziale dziesiątym
  • Rozporządzenie w sprawie służb BHP

Oczywiście są też inne akty prawne, idąc w hierarchii byłyby to: Konstytucja, dająca każdemu prawo do bezpiecznej i higienicznej pracy, różne przepisy branżowe, jak chociażby Kodeks o Ruchu Drogowym dla kierowców, Prawo Energetyczne dla elektryków, elektromonterów i podobnych zawodów, różne dyrektywy europejskie w sprawie bezpieczeństwa maszyn – szczególnie istotne dla producentów tych maszyn, jako, że w Unii Europejskiej można w celach służbowych użytkować tylko maszyny i urządzenia sprawdzone pod kątem zgodności z przepisami dot. bezpieczeństwa.

Jak to wszystko opanować w zakładzie?

Otóż kwestiami związanymi z BHP zasadniczo zajmować winna się służba BHP. Przepisy przewidują, że w mikroprzedsiębiorstwach taką służbą BHP może być sam pracodawca. Co prawda jest taka możliwość, ale pracodawcy z reguły mają już tyle spraw „na głowie”, że zazwyczaj sprawy BHP kuleją, gdy są prowadzone przez samego właściciela firmy.

Druga opcja, to zatrudnienie „BHP-owca” na etat. Jest już lepiej z prowadzeniem BHP, chociaż taki BHPowiec, jak każdy człowiek, nie jest dla pracodawcy dostępny 24h na dobę – jego też obowiązują normy czasu pracy, pozwalające na pracę średnio 8h na dobę. Innym problemem jest, że taki pracownik służby BHP może się rozchorować – i co wtedy? Zakład ma w takim wypadku służbę BHP tylko na papierze.

Przepisy dopuszczają także stworzenie służby BHP z zewnętrznych specjalistów. Ta opcja pozbawiona jest wad dwóch poprzednich możliwości. Firma zajmująca się BHP:

  • nie jest wrażliwa na chorobowe – w razie czego może oddelegować innego pracownika do zakładu klienta, jeśli poprzedni pracownik się rozchorował.
  • może być dostępna 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu – kwestia umowy
  • może mieć specjalistów BHP specjalizujących się dodatkowo w różnych gałęziach gospodarki, przemysłu.

Zatem utworzenie służby BHP z pracowników firmy specjalizującej się w wykonywaniu zadań BHP może być ciekawą, korzystną finansowo i jakościowo opcją.

Firmy od BHP na terenie kraju.

Nietrudno się domyślić, że na terenie kraju różnie jest z dostępnością do firm świadczących usługi BHP. Opole pod tym względem jest ciekawostką, bo jest tu b. dużo firm oferujących wykonanie zadań BHP, w przeliczeniu na 1000 pracujących. Jest to tym ciekawsze, że Opole nie jest ani najbardziej niebezpiecznym zawodowo rejonem kraju (tak, jak np. Śląsk, gdzie jest sporo przemysłu ciężkiego, z natury niebezpiecznego, no i bardzo niebezpieczne górnictwo), ani nie jest regionem najbardziej uprzemysłowionym.

W pozostałych regionach kraju można powiedzieć, że zależność liczby firm oferujących usługi BHP jest mniej-więcej proporcjonalna do liczby zatrudnionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code