Bezpieczna praca

Od jakiegoś już czasu wymagane są kursy BHP i o takie koniecznie powinien się zatroszczyć pracodawca, jeśli nie chce ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki na terenie zakładu pracy.

Co dają kursy?
Otóż kursy dają mnóstwo, pokazują pracownikom jak reagować w przypadku zagrożenia, jak pracować na stanowisku i na co zwracać uwagę. W wielu przypadkach na stanowisku pracy znajdują się urządzenia, które zdołają zrobić kolosalną szkodę człowiekowi o ile taki nie zna zasad i przepisów BHP. Trzeba spostrzec, że w bardzo wielu sytuacjach przebywanie na stanowisku pracy, na hali gdzie znajduje się kilkadziesiąt urządzeń jest powiązane z ryzykiem, a kursy BHP mają na celu uświadomić pracowników.

Statystyki wypadków
W wielu wypadkach widzimy w telewizji czy czytamy w gazetach, że przydarzył się jakiś wypadek na stanowisku pracy, w wielu przypadkach jest to spowodowane nieopatrznością pracownika i jego podstawowym brakiem poszanowania przepisów BHP. Badania statystyczne pokazują, że zaledwie 10% wypadków zdarza się osobom, które odbyły pozytywnie kursy BHP, jakie mają wiedzę odnośnie zagrożeń na stanowisku pracy i zagrożeń związanych z przebywaniem w warunkach szczególnych.

Szkolenia BHP
Kluczowym zadaniem szkoleń jest uświadamianie pracowników, szkolenie prewencyjne daje pełny obraz istniejących zagrożeń w danej branży. W większości sytuacji lekceważymy tego typu warsztaty co w niektórych przypadkach kończy się uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią. Przewodnik BHP to zaledwie kilka godzin teoretycznych z wykorzystaniem filmów i obrazów pomocnych do objaśnienia powagi sytuacji i licznych zagrożeń, na które w wielu sytuacjach nie zwracamy uwagi, a od których zależeć może nasze życie albo zdrowie.

Zakończenie nauczania o BHP
Po zakończeniu kursu pracownik jest z uwagą poinformowany z towarzyszących mu w pracy zagrożeń, jest w stanie zapobiec wypadkom, a w momencie takiego zdarzenia podejmuje adekwatne kroki. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach odpowiadamy za zdrowie i życie naszych kolegów, co powinno być motywacją do zatroszczenia się o odbycie kursu.

Przewodnik przewiduje otrzymanie zaświadczenia o jego pozytywnym przejściu i daje prawo pracy na aktualnym stanowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code